Yoğurtlu Domates Salatası


Domatese kırmızı patlıcan dendiğini daha önce duymuş muydunuz? Eskiden Kastamonu’da domatese bu ismin verildiğini annemlerden duymuştum ben. Kimbilir belki Anadolu’nun başka şehirlerinde de aynı isimle anılıyordu bir zamanlar. Domatesin patlıcanla aynı aileden geldiğini bilince bu isme anlam vermek zor değil.

Domatese “Frenk Elması” dendiğini ise ilk kez Refik Halid Karay’ın ‘Mutfak Zevkinin Son Günleri’ isimli kitabında okudum. Refik Halid, domates modasının 1800’lü yılların sonlarında İstanbul’da nasıl yayıldığını anlatıyor ve isim babalarının, yeşilden kırmızıya dönüşü ile elmayı andırdığı için bu ismi seçmiş olabileceklerinden bahsediyor.  Hatta domatese bir dönem “Frenk Patlıcanı” dendiğini duyduğunu da ekliyor.

Kitapta anlatıldığına göre o zamanlar domatesi çiğ olarak tüketme alışkanlığı yokmuş; dolması, kalyası pişirilirmiş. Hatta bir dönem fazla tüketmenin kum yapıp böbreklere zarar verdiği, romatizmaya sebep olduğu düşünüldüğünden domatese düşman olunduğundan bile bahsediyor. Günümüzde de yiyeceklerin bir dönem lanetlenip sonra baş tacı edildiğini düşününce değişen pek bir şey olmadığını anlıyor insan.

Demek domates bizim damak tadımıza/yemeklerimize ne kadar uymuş ki tazesi yahut salçası, kurutulmuşu, suyu derken neredeyse onsuz yemek pişiremiyoruz. Türk yemeklerinin büyük çoğunluğunda olmazsa olmaz. Sadece yemekler mi! Çoban salata yazın vazgeçilmezi mesela, gavurdağı en güzel mezelerden. Ama bu yoğurtlu domates salatası da en az çoban salata kadar yapılır yaz boyu bizim evde.

Kastamonu mutfağına ait ve bizim için geleneksel olan bu salatayı kendimi bildim bileli annem yapar. Domatesin o mis kokusundan dem vurmak henüz moda olmamışken babam, annem bu salatayı her yaptığında ‘Bunu bir de bizim oraların domatesiyle yiyeceksin.’ derdi. Bu seneki Kastamonu ziyaretimizde bostanı olan eli bol komşularımızın getirdikleri bu mis gibi domateslerle tekrar tekrar yapıldı bu salata, afiyetle yendi. Bu cins domatesle denemek isterseniz Pazar günleri Kasımpaşa’da kurulan Kastamonu Pazarı’nda bulabilirsiniz. Diğer cins domateslerle de gayet güzel oluyor ama.

Malzemeler

  • Domates
  • Acı yeşil biber (acı sevmeyenler tatlı yeşil biber de kullanabilir)
  • Sarımsak
  • Yoğurt
  • Sızma zeytinyağı
  • Tuz

Yapılışı

  • Domatesleri kabukları çok kalın ise soyup küp küp doğrayın ve büyükçe bir kaseye alın.
  • Biberlerin çekirdeklerini ayıklayıp ince ince kıyın ve domateslere ekleyin.
  • Üzerine domates ve biber miktarına göre dövülmüş bolca sarımsağı ekleyin.
  • Yoğurdu, sızma zeytinyağını ve tuzunu da ekleyip güzelce karıştırın ve servis tabağına alın.

NOT: Salatayı hazırlayıp mümkünse en az bir saat bekletmeniz önemli. Böylece acı ve sarımsak tadı salata ile iyice bütünleşiyor. Ben eğer fırsat bulursam akşam yenecek salatayı sabahtan hazırlayıp bekletiyorum. Tadı çok daha güzel oluyor.

 

 

Önceki Kayıtlar Sonraki Kayıtlar

Benzer Tarifler

Yorum bırakın